Yöntemler

4-5-6 Aylık Bebek Uyutma Yöntemleri

4-5-6-aylik-bebek-uyutma-yontemiMerhaba sevgili Anneler!…

Bir önceki yazımda yenidoğan ve 1-2-3 aylık bebek uyutma yöntemleri ni anlatmıştım.İlk 3 ayı atlattıysanız herşey eskisine nazaran daha kolaydır.

Artık bebeğinize alıştınız ve alt değiştirme, yıkama vb. bakım işlerinde ustalaşmış sayılırsınız.

Bu dönemlerde bebekler genellikle gaz sancısı yoksa ve yeteri kadar iyi beslendiyse uyurlar. Unutulmamalıdır ki “uyku uykunun mayasıdır” sözü bu dönem için geçerlidir. Gündüz uykularının yeterli ve yerinde olması, gece uykuları için çok önemlidir.

Bazı bebekler gündüz yeteri kadar uyuyamadığı zaman gece uyku huzursuzluğu yaşarlar. İhtiyaçları olan genel uyku saatini gece tamamlayamadıkları için sinirlenebilirler.

Besleme süreniz bu dönemde 4 saate çıkmış olmalı. Eğer kilosu ve boyu yeterli ölçülerdeyse, doktorunuz size en doğru şekilde yönlendirecektir. Nispeten daha zayıfsa doktorunuz 3 saatte bir beslenme önerebilir.

Beslenme öncesinde, alt değiştirme, 20-25 dakikalık oyun ve kendini keşfetme, devamında ise beslenme, gaz çıkartma ve uyuma şeklinde rutin oluşturabilirsiniz. Bebeğinizle sürekli konuşmanız, ona gelecekle ilgili iyi dileklerinizi anlatmanız için bu ara süreler çok uygundur.

Bir bebek önce sevgiye ve ilgiye, daha sonra diğer detaylara ihtiyaç duyar. Sevildiğini bilen bir bebek, her türlü huzursuzluk yaratan duruma karşı direnç gösterir.

Özellikle evde yeni bir bebeğe alışmaya çalışan ebeveynler olarak eşlerinizin de bu konuda önemi büyüktür. Bebeğinizin babası sadece bir “baba figürü” değildir. Babalara “figür” denilirse, bebekler için baba konumunu farklı şekilde doldurmaya çalışabilir. Bebeğin ihtiyacı mutlu ve huzurlu bir aile ortamıdır. Her ne kadar bunu genel olarak sağlasanız da bazı durumlarda eşinizle tartışmalar yaşayabilirsiniz. bu aile olmanın temelindeki bir durumdur. Bu tarz tartışmalarda bebeğin yanından uzaklaşın ve duyamayacağı bir yerde tartışın.

Unutmayın; bebeklerin ses duyma desibel seviyesi çok daha düşüktür. Yani bizim duyamadığımız tıkırtıları bile duyabilirler. Tartışmalara şahit olmaları, evde negatif bir enerji olduğunu anlamaları ve uyku düzenlerinin değişebileceği anlamına gelir. Böyle bir durum yaşanırsa bile, telafi etmek amacıyla anne ve baba olarak bebeğinizle bir süre mutlu vakit geçirmenizi öneririm.

6 aylık dönemde ise keşfe başladıklarından uyku öncesi kendi keşiflerini tamamlamadan uyumayabilirler. Akışına bırakarak o nasıl istiyorsa öyle olması yönünde hareket etmeniz, herşeyi daha kolay çözümleyebilir.

Bebeğinizin burcu da bazı noktalarda etkili olabiliyor. Günlük veya uzun dönem burç yorumlarını da takip etmenizi öneririm. Dolunay vb. etkenlere de dikkat etmeniz, bebeğinizin su kaybı vb. yaşamaması için önemli olabilir..

Oda sıcaklığının 23 dereceden çok, 22 dereceden az olmamasını ve nemin %45 ile 55 arasında olmasını öneririm. Nem ve sıcaklık ölçen, küçük bir masa saati kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, ruhsal huzursuzluğu yoksa, yeterince doyduğundan eminseniz, gündüz ufak aktiviteler yaptıysanız, altı temizse ve gazı yoksa bu dönemde bebekler mışıl mışıl uyurlar. Bu dönemde aç bile uyuyabilirler ama gazlı olarak asla uyumak istemezler ve bu sebeple sürekli ağlayabilirler.

Sizin de bebeğinizin de mışıl mışıl uyuduğu bir dönem olması dileğiyle…  🙂

Bu yazıyı paylaşın:

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik