Yöntemler

6.ay / 12.ay Arası Bebek Uyutma Yöntemleri

Artık bebeğiniz hızla büyüyor 🙂 Hem o size alıştı, hem de siz ona alıştınız.Bu yüzden herşey daha da kolaylaşmaya başladı.Tabi ki tatlı yavrunuzun uykusu da artık daha düzenli.

6. ay itibarıyle bebeğiniz ek gıdalarla tanışmaya başlar.Bu süreçle sadece anne sütü/formül mama alan bebekler yeni yiyeceklerle tanışır.Yeni tanışılan besinlerde en dikkat edilmesi gereken nokta bebeğe gaz yapıcı yiyeceklerin dikkatli verilmesidir.Zaten doktorunuzla birlikte bebeğinize uygun bir menü mutlaka çıkartmalısınız ve öğün miktarlarını ve çeşitleri bu menüye göre ayarlamalısınız ki bebeğinizin midesi rahatsız olmasın.Yine doktotunuza danışarak bazı bitki çaylarını da bebeğiniz için deneyebilirsiniz.

Bu dönemde yavrunuzun uyksunu kaçırabilecek en önemli etken diş çıkartmak olacaktır.Kimi bebekler 6. ay öncesinde dişlerini çıkartmış olurlar.Kimi bebeklerse bazen 12.ayda hala diş çıkartmamış bile olabilirler.Bunların hepsi normaldir.Çünkü her bebek aynı değildir.Sakın başkalarıyla kendinizi kıyaslayıp üzülmeye kalkmayın.Diş çıkartma süreci uzun bir süreç.Bazı bebeklerde ateş,ishal,huzursuzluk gibi belirtiler gösterebilir.Diş jelleri çok fazla önerilmemekle birlikte doktorunuzla birlikte bu jellerden kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.Bebeğimizin rahatlaması çok önemli fakat ne kadar az yabancı madde vücuduna girerse o kadar iyi olur.O yüzden diş jeli kullanacaksanız mutlaka az miktarlarda ve çok gerekli gördüğünüz durumlarda kullanın.

Uyku kaçırabilecek bir başka unsursa bebeğinizin hızlı büyüme atakları olacaktır.Bebeğiniz artık oturmaya başladı ve 6. ay itibariyle sürekli yeni şeyler öğrenmeye başlayacak.Zamanla emekleyecek,yürüyecek,bazı basit kelimeler öğrenecek,alkış yapacak vs. Bu yeni şeylerin hepsini uykusunda bile yapmak isteyebilir.Böyle durumlarla karşılaştığınızda şaşırmayın,sakince atlatmaya çalışın.Gün içinde bebeğinizin enerjisini harcayabileceği aktiviteler yapın.Bol bol oyun oynayın,dışarı çıkın.Akranlarıyla iletişim kurmasına,onları izlemesine izin verin.En yakın parka gidin ve bebeğinizi dış dünyayla tanıştırın.Kapalı mekanlar yerine açık havada vakit geçirmek ona çok iyi gelecektir.Eğer çalışıyorsanız ve bebeğinize başkası bakıyorsa bütün bunları yapması için ondan yardım isteyin.

Bebeğiniz büyüyor,artık peşinden koşma vakti 🙂

 

 

Bu yazıyı paylaşın:

Benzer Yazılar

Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmaz. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir.

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik