Archives

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Yeni anne olmuşsanız,hatta aylardır anneyseniz bile en önemli gündem maddesi bebek uyutmaktır herhalde 🙂 Bebeğiniz daha doğmadan bile bu konuyu düşünüp durmuş olma ihtimaliniz de çok yüksektir.Daha hamileyken bebek uyutma yöntemleriyle ilgili birçok kitap bitirip,konuda uzmanlaştığınızı hissedip,çook büyük konuşmuş olabilirsiniz.Şahsen ben bunları yaptım 🙂 Benim kızım hemen uyur,uyku problemi biz kesinlikle yaşamayız,asla ayağımda sallamam.. uzar gider bu liste.

uyuyan-bebek-3Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra unutulmaması gereken en önemli şey;her bebeğin farklı olduğu.Karmaşa anlarında bunu hatırlamak zor olabilir çok haklısınız.Ama inanın bu fikri kabullendiğinizde herşey daha kolay olacak.İlk aylarda bebek uyutma beslenmeyle bağlantılı olacaktır.Gece beslenmeleri her bebekte farklı sona erer.18 aylık kızım hala gece emmeye devam ediyor.Bazı bebeklerde bu süreç 2 yaşına kadar devam ederken,bazı bebeklerse 2-3 aylıkken gece beslenmesini bitirebilir.

Siz sakinseniz bebeğiniz de sakin olur.O yüzden gününüzün nasıl geçtiği çok önemli.Gerginliğinizi bebeğinize yansıtmamaya çalışın.Bebeğiniz büyüse bile bunu asla unutmayın.Çocuklar şefkatle büyümeli.Bunu onlardan esirgemeyin.İş yerinde yorulmuş olabilirsiniz.Ama bebeğinize vakit ayırmayı ihmal etmemelisiniz.Gün içinde bulduğu huzur,gece de huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

18 aylık olana kadar bebekler rüya görmezler.Ama bu aylardan sonra kötü rüyalar görebilir,rüyalarında konuşabilirler.Ağlayarak uyanan bebeğinize sarılın,öpün,onu rahatlatın.Sizin yatağınıza gelmek isterse reddetmeyin.Bu konuda çok farklı uzman görüşleri var tabi.Benim fikrim ve uygulamalarım tamamen bebeğim ne istiyorsa o şekilde.Bebeğiniz ihtiyacını size verdiği tepkilerle ifade eder.Onu mutlaka dinlemelisiniz.Bu şımarmasına izin vermek değil tabi ki.Zaten çocuk yetiştirmedeki en önemli ayarlardan biri şımartmadan,sevgiye doymuş,huzurlu,sağlıklı bireyler yetiştirmek.

Bebek uyutma konusu koca bir derya deniz 🙂 Herkesin kendine göre farklı sorunları,uyguladıkları yöntemler var.Bebek müzikleri,bebek uyutma araçları,bebek uyutma oyuncakları.. Hepsini denemiş ama sonuç alamamış da olabilirsiniz.Olsun,canınızı sıkmayın.Zor,yorucu ama bir o kadar da güzel zamanlar bunlar.Önemli olan çabucak geçip giden bu günlerin değerini ve evladınızın kıymetini bilmek olsun 🙂

Sevgiler..

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Bebek uyutma yöntemleri arasında Tracy Hogg’un yöntemi yatır – kaldır veya kaldır – yatır olarak bilinmektedir. Bu yöntemde dönem dönem önerilen yöntem şöyle sıralanabilir:

3 Aydan ufak bebekler kol ve bacaklarını kontrol edemediğinden sürekli tekmeleme ve kollarını kontrol etmede zorlandıklarından kundaklamak bir yöntem olabilir. Fakat kundaklarken bebeğin omuzlarını çok sıkmadan kundaklamak gerekir. Böylece vücut şekil bozukluğu olasının önüne geçilebilir. Kundaktaki bebek uyandıkça (toksa, altı temizse ve gazı yoksa) sırtına pışpış yapılarak ve sıvazlanarak şşşş sesiyle sakinleştirilerek tekrar yerine yatırılır. Bu işlemi annenin yapması önemlidir. Anne kokusu bebeği rahatlatır.
3-6 ay arası bebeklerde yine aynı yöntem uygulanır. Eğer sonuç alınamazsa bebeğin ağlaması giderek artar ve en üst seviyeye geldikten sonra yavaşça azalır. Bu 4-5 kere tekrarlayabilir. Yine kucağa alıp sakinleştirmek gerekir fakat bu aşırı ağlama esnasında yatağında tutulmalıdır. Sizdeki endişe ve “bir an önce uyusun ben de dinleneyim” fikri oldukça bebekler bunu anlar ve ona göre davranmaya devam ederler. Bu sebeple bebeği uyuturken önce kendi sonra bebeği uyuyan ebeveyn çok duymuşsunuzdur 🙂
6-9 aylık bebeklerde ise artık başını kaldırmaya başlayabilir, yatağında parmaklıklara tutunup kalkmak isteyebilir.

Nazikçe yerine yatırıp sevdiği bir şarkı veya melodik bir ninni söyleyebilirsiniz. Veya tamamen sizin uydurduğunuz o anlık gelişen bir şarkı da olabilir. (Bu bizim eklediğimiz bir öneri Tracy Hogg yöntemlerinde yok.. )
9-15 aylık bebeklere de 6-9 aylık bebeklerde uygulanan yöntem uygulanabilir. Bebeğinizi uykuya geri döndürürken onunla konuşarak, “Birazdan uyuyacaksın bebeğim, sakin ol ve meraklanma, seni yalnız bırakmayacağım. ” gibi sözcükler kullanılabilir.

Tüm bu süreçte 40 dk’dan fazla süren uyku serüveniniz varsa bebeği odadan alın ve başka odada 5 dk sakinleşmesi için götürün. Sakinleşince yine odaya dönüş devam edebilirsiniz..

Yöntemin faydalı olabilmesi için en az 2 hafta aralıksız olarak uygulanması gerekir.

 

Tracy Hogg yöntemi önerdiğimiz bir yöntem değildir. Sitemizdeki diğer yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz..

Yöntemler

4-5-6-aylik-bebek-uyutma-yontemiMerhaba sevgili Anneler!…

Bir önceki yazımda yenidoğan ve 1-2-3 aylık bebek uyutma yöntemleri ni anlatmıştım.İlk 3 ayı atlattıysanız herşey eskisine nazaran daha kolaydır.

Artık bebeğinize alıştınız ve alt değiştirme, yıkama vb. bakım işlerinde ustalaşmış sayılırsınız.

Bu dönemlerde bebekler genellikle gaz sancısı yoksa ve yeteri kadar iyi beslendiyse uyurlar. Unutulmamalıdır ki “uyku uykunun mayasıdır” sözü bu dönem için geçerlidir. Gündüz uykularının yeterli ve yerinde olması, gece uykuları için çok önemlidir.

Bazı bebekler gündüz yeteri kadar uyuyamadığı zaman gece uyku huzursuzluğu yaşarlar. İhtiyaçları olan genel uyku saatini gece tamamlayamadıkları için sinirlenebilirler.

Besleme süreniz bu dönemde 4 saate çıkmış olmalı. Eğer kilosu ve boyu yeterli ölçülerdeyse, doktorunuz size en doğru şekilde yönlendirecektir. Nispeten daha zayıfsa doktorunuz 3 saatte bir beslenme önerebilir.

Beslenme öncesinde, alt değiştirme, 20-25 dakikalık oyun ve kendini keşfetme, devamında ise beslenme, gaz çıkartma ve uyuma şeklinde rutin oluşturabilirsiniz. Bebeğinizle sürekli konuşmanız, ona gelecekle ilgili iyi dileklerinizi anlatmanız için bu ara süreler çok uygundur.

Bir bebek önce sevgiye ve ilgiye, daha sonra diğer detaylara ihtiyaç duyar. Sevildiğini bilen bir bebek, her türlü huzursuzluk yaratan duruma karşı direnç gösterir.

Özellikle evde yeni bir bebeğe alışmaya çalışan ebeveynler olarak eşlerinizin de bu konuda önemi büyüktür. Bebeğinizin babası sadece bir “baba figürü” değildir. Babalara “figür” denilirse, bebekler için baba konumunu farklı şekilde doldurmaya çalışabilir. Bebeğin ihtiyacı mutlu ve huzurlu bir aile ortamıdır. Her ne kadar bunu genel olarak sağlasanız da bazı durumlarda eşinizle tartışmalar yaşayabilirsiniz. bu aile olmanın temelindeki bir durumdur. Bu tarz tartışmalarda bebeğin yanından uzaklaşın ve duyamayacağı bir yerde tartışın.

Unutmayın; bebeklerin ses duyma desibel seviyesi çok daha düşüktür. Yani bizim duyamadığımız tıkırtıları bile duyabilirler. Tartışmalara şahit olmaları, evde negatif bir enerji olduğunu anlamaları ve uyku düzenlerinin değişebileceği anlamına gelir. Böyle bir durum yaşanırsa bile, telafi etmek amacıyla anne ve baba olarak bebeğinizle bir süre mutlu vakit geçirmenizi öneririm.

6 aylık dönemde ise keşfe başladıklarından uyku öncesi kendi keşiflerini tamamlamadan uyumayabilirler. Akışına bırakarak o nasıl istiyorsa öyle olması yönünde hareket etmeniz, herşeyi daha kolay çözümleyebilir.

Bebeğinizin burcu da bazı noktalarda etkili olabiliyor. Günlük veya uzun dönem burç yorumlarını da takip etmenizi öneririm. Dolunay vb. etkenlere de dikkat etmeniz, bebeğinizin su kaybı vb. yaşamaması için önemli olabilir..

Oda sıcaklığının 23 dereceden çok, 22 dereceden az olmamasını ve nemin %45 ile 55 arasında olmasını öneririm. Nem ve sıcaklık ölçen, küçük bir masa saati kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak, ruhsal huzursuzluğu yoksa, yeterince doyduğundan eminseniz, gündüz ufak aktiviteler yaptıysanız, altı temizse ve gazı yoksa bu dönemde bebekler mışıl mışıl uyurlar. Bu dönemde aç bile uyuyabilirler ama gazlı olarak asla uyumak istemezler ve bu sebeple sürekli ağlayabilirler.

Sizin de bebeğinizin de mışıl mışıl uyuduğu bir dönem olması dileğiyle…  🙂

dudak dolgusu fiyatları - piezo burun estetiği fiyatları - burun törpüleme fiyatları - gülüş tasarımı fiyatları - mide küçültme ameliyatı fiyatları - vaser liposuction fiyatları - liposuction cost turkey