Archives

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Yeni anne olmuşsanız,hatta aylardır anneyseniz bile en önemli gündem maddesi bebek uyutmaktır herhalde 🙂 Bebeğiniz daha doğmadan bile bu konuyu düşünüp durmuş olma ihtimaliniz de çok yüksektir.Daha hamileyken bebek uyutma yöntemleriyle ilgili birçok kitap bitirip,konuda uzmanlaştığınızı hissedip,çook büyük konuşmuş olabilirsiniz.Şahsen ben bunları yaptım 🙂 Benim kızım hemen uyur,uyku problemi biz kesinlikle yaşamayız,asla ayağımda sallamam.. uzar gider bu liste.

uyuyan-bebek-3Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra unutulmaması gereken en önemli şey;her bebeğin farklı olduğu.Karmaşa anlarında bunu hatırlamak zor olabilir çok haklısınız.Ama inanın bu fikri kabullendiğinizde herşey daha kolay olacak.İlk aylarda bebek uyutma beslenmeyle bağlantılı olacaktır.Gece beslenmeleri her bebekte farklı sona erer.18 aylık kızım hala gece emmeye devam ediyor.Bazı bebeklerde bu süreç 2 yaşına kadar devam ederken,bazı bebeklerse 2-3 aylıkken gece beslenmesini bitirebilir.

Siz sakinseniz bebeğiniz de sakin olur.O yüzden gününüzün nasıl geçtiği çok önemli.Gerginliğinizi bebeğinize yansıtmamaya çalışın.Bebeğiniz büyüse bile bunu asla unutmayın.Çocuklar şefkatle büyümeli.Bunu onlardan esirgemeyin.İş yerinde yorulmuş olabilirsiniz.Ama bebeğinize vakit ayırmayı ihmal etmemelisiniz.Gün içinde bulduğu huzur,gece de huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

18 aylık olana kadar bebekler rüya görmezler.Ama bu aylardan sonra kötü rüyalar görebilir,rüyalarında konuşabilirler.Ağlayarak uyanan bebeğinize sarılın,öpün,onu rahatlatın.Sizin yatağınıza gelmek isterse reddetmeyin.Bu konuda çok farklı uzman görüşleri var tabi.Benim fikrim ve uygulamalarım tamamen bebeğim ne istiyorsa o şekilde.Bebeğiniz ihtiyacını size verdiği tepkilerle ifade eder.Onu mutlaka dinlemelisiniz.Bu şımarmasına izin vermek değil tabi ki.Zaten çocuk yetiştirmedeki en önemli ayarlardan biri şımartmadan,sevgiye doymuş,huzurlu,sağlıklı bireyler yetiştirmek.

Bebek uyutma konusu koca bir derya deniz 🙂 Herkesin kendine göre farklı sorunları,uyguladıkları yöntemler var.Bebek müzikleri,bebek uyutma araçları,bebek uyutma oyuncakları.. Hepsini denemiş ama sonuç alamamış da olabilirsiniz.Olsun,canınızı sıkmayın.Zor,yorucu ama bir o kadar da güzel zamanlar bunlar.Önemli olan çabucak geçip giden bu günlerin değerini ve evladınızın kıymetini bilmek olsun 🙂

Sevgiler..

Yöntemler

Artık bebeğiniz hızla büyüyor 🙂 Hem o size alıştı, hem de siz ona alıştınız.Bu yüzden herşey daha da kolaylaşmaya başladı.Tabi ki tatlı yavrunuzun uykusu da artık daha düzenli.

6. ay itibarıyle bebeğiniz ek gıdalarla tanışmaya başlar.Bu süreçle sadece anne sütü/formül mama alan bebekler yeni yiyeceklerle tanışır.Yeni tanışılan besinlerde en dikkat edilmesi gereken nokta bebeğe gaz yapıcı yiyeceklerin dikkatli verilmesidir.Zaten doktorunuzla birlikte bebeğinize uygun bir menü mutlaka çıkartmalısınız ve öğün miktarlarını ve çeşitleri bu menüye göre ayarlamalısınız ki bebeğinizin midesi rahatsız olmasın.Yine doktotunuza danışarak bazı bitki çaylarını da bebeğiniz için deneyebilirsiniz.

Bu dönemde yavrunuzun uyksunu kaçırabilecek en önemli etken diş çıkartmak olacaktır.Kimi bebekler 6. ay öncesinde dişlerini çıkartmış olurlar.Kimi bebeklerse bazen 12.ayda hala diş çıkartmamış bile olabilirler.Bunların hepsi normaldir.Çünkü her bebek aynı değildir.Sakın başkalarıyla kendinizi kıyaslayıp üzülmeye kalkmayın.Diş çıkartma süreci uzun bir süreç.Bazı bebeklerde ateş,ishal,huzursuzluk gibi belirtiler gösterebilir.Diş jelleri çok fazla önerilmemekle birlikte doktorunuzla birlikte bu jellerden kullanıp kullanmamaya karar verebilirsiniz.Bebeğimizin rahatlaması çok önemli fakat ne kadar az yabancı madde vücuduna girerse o kadar iyi olur.O yüzden diş jeli kullanacaksanız mutlaka az miktarlarda ve çok gerekli gördüğünüz durumlarda kullanın.

Uyku kaçırabilecek bir başka unsursa bebeğinizin hızlı büyüme atakları olacaktır.Bebeğiniz artık oturmaya başladı ve 6. ay itibariyle sürekli yeni şeyler öğrenmeye başlayacak.Zamanla emekleyecek,yürüyecek,bazı basit kelimeler öğrenecek,alkış yapacak vs. Bu yeni şeylerin hepsini uykusunda bile yapmak isteyebilir.Böyle durumlarla karşılaştığınızda şaşırmayın,sakince atlatmaya çalışın.Gün içinde bebeğinizin enerjisini harcayabileceği aktiviteler yapın.Bol bol oyun oynayın,dışarı çıkın.Akranlarıyla iletişim kurmasına,onları izlemesine izin verin.En yakın parka gidin ve bebeğinizi dış dünyayla tanıştırın.Kapalı mekanlar yerine açık havada vakit geçirmek ona çok iyi gelecektir.Eğer çalışıyorsanız ve bebeğinize başkası bakıyorsa bütün bunları yapması için ondan yardım isteyin.

Bebeğiniz büyüyor,artık peşinden koşma vakti 🙂

 

 

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik