Archives

Genel Bilgiler

bebekler-ne-zaman-konusurAnne ve babaların en çok sorduğu “Bebeğim Ne Zaman Konuşur” sorularına yanıt aramaya çalışacağız.

Bazı bebekler 8-12 ay içerisinde hecelemeye başlar.Bazı bebekler ise 12-14 ay arasında belirgin kelimeler söyleyebilir. Fakat bu durum her bebek için değişkenlik gösterir.

İlk etapta ba-ba, an-ne, ma-ma gibi hecelemeye başlayan bebekler, onlarla gün içerisinde eğitici ve öğretici kelime ve hece çalışmaları yapılırsa daha çabuk gelişirler.

Bunu sağlamak için daha çok cizgi film veya tablet / telefonlarla meşgul etmek yerine eğitici hikay ve büyük ama az yazılı olan tanıtıcı kitapları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kısa kelimeler çok daha etkili olacaktır. Örneğin anne, baba, gel, git, mama, bak gibi kelimeleri kelimeleri daha kolay söylerler. Sebebi ise ağır yapılarının buna daha müsait olmasıdır.

Bir diğer deyişle, dudakları birleştirmeden söylenebilen birçok kelimeyi 8 aydan önce de söyleyen bebekler dörüldüğü gibi 10 – 12 ayda söyleyen bebekler de mevcuttur.

Bebeğim ne zaman konuşacak? ensişesine kesinlikle kapılmayın. Ebeveyn olarak sürekli bebeğinizle konuşmanız en önemli eğitim olacaktır.

İlk zamanlar ben – sen ayrımını zor yaptıklarından bazen kendilerine “sen” diyebilen bebekler, kısa ve net kelimeleri daha kolay ezberleyebilirler.

Daha çok şu kelimelerle pratik yapmanızı öneririz: Aç, al, ver, bak, gel, git, tut, at, geldi, gitti, kalktı, baba, anne, cici

Bebeğiniz eğer 14-16 ayı geçmişse ve henüz belirgin hiçbir hece veya kelime söylemiyorsa doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun yorumlarını ciddiye almanızı öneririz.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bebekler herşeyi görerek öğrenirler. Konuşmayı da dudak okuyarak öğrenirler. O sebeple bol bol konuşmanızı ve konuşmaya teşvik edici cümleler kurmanızı öneririz.

Unutulmamalıdır ki her bebek kendi için uygun olan en iyi zamanı kendi belirler. Siz ne kadar zorlarsanız o kadar işler uzayabilir.. Bıkmadan, usanmadan, keyifle, oyunla eğlenceli bir şekilde konuşmaya ve öğretmeye devam 🙂

Sağlıklı ve mutlu bebekler ümidiyle.. Sevgiyle kalın..

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik