Archives

Yöntemler

Merhaba sevgili Anneler! Bu yazımda yenidoğan ve 1,2,3 aylık bebeklerin uyku düzenleri ve karşılaşılan sorunlarla ilgili bilgiler vereceğim.

Beklenen gün geldi, bebeğiniz artık dünyaya merhaba dedi! 🙂 Canınızdan çok sevdiğiniz yavrunuzu kucağınıza aldınız…

Hamilelik döneminizde; “Acaba uykusu nasıl olur, uyuyan bir bebek mi olacak?” ya da “Eyvah! ya bebeğim uyumazsa!” gibi düşüncelere kapılmış olabilirsiniz. Bunlar, hemen her annenin aklından geçen düşüncelerdir.

İlk 15 gün bebeğinizi uyandırmakla geçecektir. Emziren bir anne iseniz kısa süre emdikten sonra bebeğiniz hemen uykuya dalacaktır çünkü bu onun için yaptığı en zor iştir.

Emerken bile yorulan bir melekten bahsediyoruz  🙂 Bebeğiniz ilk 2-3 gün için 5 dk. emzirirseniz 1-1,5 saat; 10 dk. emzirirseniz 2 saat süreyle idare edebilir. Bu aradaki süreyi uyuyarak geçirecektir. “Uyusun da büyüsün” tam olarak bu dönem için söylenmiş bir söz olsa gerek!

Uyandırmak için ayak tabanlarından hafif sert şekilde gıdıklayabilir, çenesini yukarı doğru itip bırakarak emme refleksini tetikleyebilir veya koltuk altından tutarak havaya kaldırabilirsiniz. Bebekler bu hareketle ayakları boşta kaldığından genelde uyanırlar. Bu yöntemler de işe yaramazsa son olarak altını değiştirmek ve havalandırmak için soyabilirsiniz.

** Kesinlikle “Uyuyor nasılsa uyandırmayayım” mantığıyla saatlerce aç bırakmayın. Sarılık vakaları büyük oranda bu sayede ortaya çıkar!

İlerleyen dönemde ise 10 ile 15 dk. arasında emmeye başlayacaktır. Unutmayın: bebeğiniz ne zaman emmek isterse, o zaman emzirin! Bu, onun tüm ihtiyaçlarını karşılar. Yemek, su, ilgi, keyif, sıcacık bir kucak, huzurlu bir uyku.. Hepsini tek seferde alabilir.. Unutulmaması gereken bir diğer konu da, anne karnında hiçbir çaba sarfetmeden büyüyen bebeğiniz artık herşeyi kendi yapmak zorunda. Nefes almayı bile!..

Biberonla beslemek için, hazırda kaynatılmış su bulundurmanız, mama hazırlığı için avantaj sağlayacaktır. Mamanın yapılış şekline ve sıcaklığına dikkat etmeniz, çözünmesi ve içilebilirliği için önemlidir.

Bebeğiniz, size ve doktorunuzun görüşüne göre değişse de ortalama ilk 6 ay ebeveyn kontrolünde ve yakınında uyumalıdır. Bu, onları için güven, sizin için de kontrolü elde tutmanız anlamına gelir.

Geleneklere göre 40’ı çıktığında bebeğiniz dünya yaşamına daha çok alışırmış. Siz ona, o da yaşamaya alışacaktır. İlk 15 gün sonunda uyku düzenlerinde pek bir değişiklik olmasa da gaz problemleri başlayacaktır.

2 ay genellikle rutin olarak; alt değiştirme, beslenme ve gaz çıkarma işleminden sonra uyku şeklinde devam eder. Bu rutini bozan unsur genelde gaz olur. Biberonla beslenen bebekler daha hızlı ve sindirmeden doydukları için gazları daha zor çıkar. Anne kucağında emen bir bebek, duruş itibarıyla da gazını kolay çıkartır.

Gaz çıkartmak için bilinen yöntemler, bebeği karın kısmını omzunuza alarak dik şekilde sırtınıza ufak vuruşlarla veya masaj yaparak çıkartmaktır. Fakat bu yöntemi bazen abartıp bebeğe normal insana bile vurulmayacak kadar sert vuran ebeveynler görülüyor. Bir an önce uyumak isteyen sorumsuz ebeveynler bu hareketi daha çok yapıyorlar. Söz meclisten dışarı 🙂

Bebeğinizi kucağınızda iki elinizle normal olarak tutarken, başını omzunuza yaslayıp nispeten daha eğik bir şekilde tutarsanız, kusmadan gaz çıkartmasına yardımcı olabilir. Bebeğinizin gazı olup olmadığını, işaret parmağınızın iç kısmıyla karnına ufak dokunuşlar yaparak anlayabilirsiniz. İçi hava dolu bir balon gibi sesler geliyorsa gazı vardır 🙂

Gazı kolay çıkar diyerek yakınlarınızdan yüz üstü yatırmanızı tavsiye edenler olabilir fakat ben kesinlikle önermiyorum. Bebeğiniz henüz kafasını kendisi kaldıramadığı için yüzünün üstüne kapanıp nefes almakta zorlanabilir.. Yan yatması için özel üretilmiş yastıklardan satın alabilirsiniz…

Kolay gaz çıkartmanın bir diğer yolu da, hafif eğimli yatırmaktır. Bebeğinizin yatağı altına battaniye vb. kullanarak merdiven şeklinde kat kat değil, düz bir eğim oluşturabilirsiniz.

Diğer bir yöntem olarak ev tipi veya titreşimli ana kucağı kullanabilirsiniz. Titreşim gazı kolay çıkartmasına yardımcı olacaktır. Siz de bu arada biraz mola verebilirsiniz 🙂

Bebeğiniz yarım veya bir saat uyumazsa ve ağlıyorsa, ağladığı için uykusunu açacak hareketlerden kaçının. Susturmaya çalışmak yerine yeniden uyutmayı deneyin. Bazen bebekler ağladıkları için uyanık kalmazlar, uyuyamadıkları için ağlarlar.

Sonuç olarak, bebeğinizin uyumama sebepleri genel olarak şöyle sıralanabilir.

  • Altının temiz olmaması
  • Aç olması
  • Gazının olması
  • Yeteri kadar gündüz uykusu almamış olması (Gece uykusuzluğuna sebep olarak)
  • İlgi eksikliği

Son olarak; bebeğiniz ne zaman ağlıyorsa yanında olun, ona sarılın, sakinliğinizi anlayıp o da rahat olacaktır. herşeyi akışına bırakın…

Sevgiyle kalın…

 

 

 

 

 

 

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik