Bebeğim Uyurken

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Yeni anne olmuşsanız,hatta aylardır anneyseniz bile en önemli gündem maddesi bebek uyutmaktır herhalde 🙂 Bebeğiniz daha doğmadan bile bu konuyu düşünüp durmuş olma ihtimaliniz de çok yüksektir.Daha hamileyken bebek uyutma yöntemleriyle ilgili birçok kitap bitirip,konuda uzmanlaştığınızı hissedip,çook büyük konuşmuş olabilirsiniz.Şahsen ben bunları yaptım 🙂 Benim kızım hemen uyur,uyku problemi biz kesinlikle yaşamayız,asla ayağımda sallamam.. uzar gider bu liste.

uyuyan-bebek-3Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra unutulmaması gereken en önemli şey;her bebeğin farklı olduğu.Karmaşa anlarında bunu hatırlamak zor olabilir çok haklısınız.Ama inanın bu fikri kabullendiğinizde herşey daha kolay olacak.İlk aylarda bebek uyutma beslenmeyle bağlantılı olacaktır.Gece beslenmeleri her bebekte farklı sona erer.18 aylık kızım hala gece emmeye devam ediyor.Bazı bebeklerde bu süreç 2 yaşına kadar devam ederken,bazı bebeklerse 2-3 aylıkken gece beslenmesini bitirebilir.

Siz sakinseniz bebeğiniz de sakin olur.O yüzden gününüzün nasıl geçtiği çok önemli.Gerginliğinizi bebeğinize yansıtmamaya çalışın.Bebeğiniz büyüse bile bunu asla unutmayın.Çocuklar şefkatle büyümeli.Bunu onlardan esirgemeyin.İş yerinde yorulmuş olabilirsiniz.Ama bebeğinize vakit ayırmayı ihmal etmemelisiniz.Gün içinde bulduğu huzur,gece de huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

18 aylık olana kadar bebekler rüya görmezler.Ama bu aylardan sonra kötü rüyalar görebilir,rüyalarında konuşabilirler.Ağlayarak uyanan bebeğinize sarılın,öpün,onu rahatlatın.Sizin yatağınıza gelmek isterse reddetmeyin.Bu konuda çok farklı uzman görüşleri var tabi.Benim fikrim ve uygulamalarım tamamen bebeğim ne istiyorsa o şekilde.Bebeğiniz ihtiyacını size verdiği tepkilerle ifade eder.Onu mutlaka dinlemelisiniz.Bu şımarmasına izin vermek değil tabi ki.Zaten çocuk yetiştirmedeki en önemli ayarlardan biri şımartmadan,sevgiye doymuş,huzurlu,sağlıklı bireyler yetiştirmek.

Bebek uyutma konusu koca bir derya deniz 🙂 Herkesin kendine göre farklı sorunları,uyguladıkları yöntemler var.Bebek müzikleri,bebek uyutma araçları,bebek uyutma oyuncakları.. Hepsini denemiş ama sonuç alamamış da olabilirsiniz.Olsun,canınızı sıkmayın.Zor,yorucu ama bir o kadar da güzel zamanlar bunlar.Önemli olan çabucak geçip giden bu günlerin değerini ve evladınızın kıymetini bilmek olsun 🙂

Sevgiler..

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Bebek uyutma yöntemleri arasında Tracy Hogg’un yöntemi yatır – kaldır veya kaldır – yatır olarak bilinmektedir. Bu yöntemde dönem dönem önerilen yöntem şöyle sıralanabilir:

3 Aydan ufak bebekler kol ve bacaklarını kontrol edemediğinden sürekli tekmeleme ve kollarını kontrol etmede zorlandıklarından kundaklamak bir yöntem olabilir. Fakat kundaklarken bebeğin omuzlarını çok sıkmadan kundaklamak gerekir. Böylece vücut şekil bozukluğu olasının önüne geçilebilir. Kundaktaki bebek uyandıkça (toksa, altı temizse ve gazı yoksa) sırtına pışpış yapılarak ve sıvazlanarak şşşş sesiyle sakinleştirilerek tekrar yerine yatırılır. Bu işlemi annenin yapması önemlidir. Anne kokusu bebeği rahatlatır.
3-6 ay arası bebeklerde yine aynı yöntem uygulanır. Eğer sonuç alınamazsa bebeğin ağlaması giderek artar ve en üst seviyeye geldikten sonra yavaşça azalır. Bu 4-5 kere tekrarlayabilir. Yine kucağa alıp sakinleştirmek gerekir fakat bu aşırı ağlama esnasında yatağında tutulmalıdır. Sizdeki endişe ve “bir an önce uyusun ben de dinleneyim” fikri oldukça bebekler bunu anlar ve ona göre davranmaya devam ederler. Bu sebeple bebeği uyuturken önce kendi sonra bebeği uyuyan ebeveyn çok duymuşsunuzdur 🙂
6-9 aylık bebeklerde ise artık başını kaldırmaya başlayabilir, yatağında parmaklıklara tutunup kalkmak isteyebilir.

Nazikçe yerine yatırıp sevdiği bir şarkı veya melodik bir ninni söyleyebilirsiniz. Veya tamamen sizin uydurduğunuz o anlık gelişen bir şarkı da olabilir. (Bu bizim eklediğimiz bir öneri Tracy Hogg yöntemlerinde yok.. )
9-15 aylık bebeklere de 6-9 aylık bebeklerde uygulanan yöntem uygulanabilir. Bebeğinizi uykuya geri döndürürken onunla konuşarak, “Birazdan uyuyacaksın bebeğim, sakin ol ve meraklanma, seni yalnız bırakmayacağım. ” gibi sözcükler kullanılabilir.

Tüm bu süreçte 40 dk’dan fazla süren uyku serüveniniz varsa bebeği odadan alın ve başka odada 5 dk sakinleşmesi için götürün. Sakinleşince yine odaya dönüş devam edebilirsiniz..

Yöntemin faydalı olabilmesi için en az 2 hafta aralıksız olarak uygulanması gerekir.

 

Tracy Hogg yöntemi önerdiğimiz bir yöntem değildir. Sitemizdeki diğer yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz..

Bebeğim Uyurken

Merhaba sevgili anneler / babalar.. Bebeğiniz uykudan korkarak veya ağlayarak uyanıyorsa bunun birkaç sebebi olabilir..

1-) Emziriyorsanız acıktığında uyanmak için böyle bir tepki verebilir.

2-) Gündüz yeterince beslenemediyse gece açlıktan sık sık ağlayarak uyanabilir.

3-) Gündüz yeterince uyumadıysa gece uyumak istediği için rahatını bozan herhangi birşeyden ötürü uyanabilir (Örneğin bir sivrisinek)

4-) Çok terlerse ve gaz olursa ağlayarak uyanabilir

5-) Döneme göre rüya görebilir, bu yüzden korkarak uyanabilir.

6-) Gün içerisinde yeterince şevkat göremediyse annesini istediği için ağlayarak uyanabilir

7-) 2 veya 3 günü aşkın süreyle kaka yapmadıysa sıkıntıdan uyanabilir.

8- ) Diş çıkartma dönemlerinde gece sıkıntılanıp ağlayarak uyanabilir. Özellikle azı ve köpek dişleri çıkarken..

9-) Hasta olabilir, ateşi olabilir veya iğne yapıldıysa yine bu şekilde huzursuz uyanabilir.

10-) Doktor ziyaretiniz etki bırakmış olabilir. Gündüz etkilendiği veya tedirgin olduğu bir olaydan dolayı korkarak uyanabilir.

11-) Evde çok sık tartışma veya yüksek sesle hararetli konuşmalar oluyorsa bu da uykusunu etkileyebilir.

12-) 6 Ay ve üzeri bebekler su ihtiyacından dolayı uyanabilir.

13-) Ortam ısısı, nemi ve oksijen durumu ile ilgili uyanabilir.Oda sıcaklığı 23-24 derece, nem ise 45 ile 55 arası olması önerilir. Yapı marketlerdeki ucuz masa saati şeklinde derece ve nem kontrollü cihazlardan alabilirsiniz.

Bu sebepler dışında minik bebeğiniz ağlayarak  veya korkarak uyanıyorsa farklı sebepler olabilir. Bunun için doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Bir bebeğin en önemli ve ilk ihtiyacı sevgi ve şevkattir. Bebekler açlığa, gaza ve diğer tüm zorluklara ancak sevgi ile karşı koyabilirler.

Unutulmaması gereken en önemli konu ise, her ne olursa olsun bu dönemlerin su gibi akıp geçeceği gerçeğini hatırlamak ve sizde iyi anılar bırakmasını sağlamaya çalışmaktır. Çünkü her bebek farklıdır, farklı genler taşır ve farklı karakterlerdedir. Bebeklere makine gibi davranan kişilerin sözlerini ciddiye almamanızı öneririm.

Sağlıklı ve huzurlu ve bol uykulu geceler ümidiyle.. Sevgiyle kalın..

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik