Genel Bilgiler

Genel Bilgiler

bebekler-ne-zaman-konusurAnne ve babaların en çok sorduğu “Bebeğim Ne Zaman Konuşur” sorularına yanıt aramaya çalışacağız.

Bazı bebekler 8-12 ay içerisinde hecelemeye başlar.Bazı bebekler ise 12-14 ay arasında belirgin kelimeler söyleyebilir. Fakat bu durum her bebek için değişkenlik gösterir.

İlk etapta ba-ba, an-ne, ma-ma gibi hecelemeye başlayan bebekler, onlarla gün içerisinde eğitici ve öğretici kelime ve hece çalışmaları yapılırsa daha çabuk gelişirler.

Bunu sağlamak için daha çok cizgi film veya tablet / telefonlarla meşgul etmek yerine eğitici hikay ve büyük ama az yazılı olan tanıtıcı kitapları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Kısa kelimeler çok daha etkili olacaktır. Örneğin anne, baba, gel, git, mama, bak gibi kelimeleri kelimeleri daha kolay söylerler. Sebebi ise ağır yapılarının buna daha müsait olmasıdır.

Bir diğer deyişle, dudakları birleştirmeden söylenebilen birçok kelimeyi 8 aydan önce de söyleyen bebekler dörüldüğü gibi 10 – 12 ayda söyleyen bebekler de mevcuttur.

Bebeğim ne zaman konuşacak? ensişesine kesinlikle kapılmayın. Ebeveyn olarak sürekli bebeğinizle konuşmanız en önemli eğitim olacaktır.

İlk zamanlar ben – sen ayrımını zor yaptıklarından bazen kendilerine “sen” diyebilen bebekler, kısa ve net kelimeleri daha kolay ezberleyebilirler.

Daha çok şu kelimelerle pratik yapmanızı öneririz: Aç, al, ver, bak, gel, git, tut, at, geldi, gitti, kalktı, baba, anne, cici

Bebeğiniz eğer 14-16 ayı geçmişse ve henüz belirgin hiçbir hece veya kelime söylemiyorsa doktorunuza danışmanızı ve doktorunuzun yorumlarını ciddiye almanızı öneririz.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre bebekler herşeyi görerek öğrenirler. Konuşmayı da dudak okuyarak öğrenirler. O sebeple bol bol konuşmanızı ve konuşmaya teşvik edici cümleler kurmanızı öneririz.

Unutulmamalıdır ki her bebek kendi için uygun olan en iyi zamanı kendi belirler. Siz ne kadar zorlarsanız o kadar işler uzayabilir.. Bıkmadan, usanmadan, keyifle, oyunla eğlenceli bir şekilde konuşmaya ve öğretmeye devam 🙂

Sağlıklı ve mutlu bebekler ümidiyle.. Sevgiyle kalın..

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Yeni anne olmuşsanız,hatta aylardır anneyseniz bile en önemli gündem maddesi bebek uyutmaktır herhalde 🙂 Bebeğiniz daha doğmadan bile bu konuyu düşünüp durmuş olma ihtimaliniz de çok yüksektir.Daha hamileyken bebek uyutma yöntemleriyle ilgili birçok kitap bitirip,konuda uzmanlaştığınızı hissedip,çook büyük konuşmuş olabilirsiniz.Şahsen ben bunları yaptım 🙂 Benim kızım hemen uyur,uyku problemi biz kesinlikle yaşamayız,asla ayağımda sallamam.. uzar gider bu liste.

uyuyan-bebek-3Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra unutulmaması gereken en önemli şey;her bebeğin farklı olduğu.Karmaşa anlarında bunu hatırlamak zor olabilir çok haklısınız.Ama inanın bu fikri kabullendiğinizde herşey daha kolay olacak.İlk aylarda bebek uyutma beslenmeyle bağlantılı olacaktır.Gece beslenmeleri her bebekte farklı sona erer.18 aylık kızım hala gece emmeye devam ediyor.Bazı bebeklerde bu süreç 2 yaşına kadar devam ederken,bazı bebeklerse 2-3 aylıkken gece beslenmesini bitirebilir.

Siz sakinseniz bebeğiniz de sakin olur.O yüzden gününüzün nasıl geçtiği çok önemli.Gerginliğinizi bebeğinize yansıtmamaya çalışın.Bebeğiniz büyüse bile bunu asla unutmayın.Çocuklar şefkatle büyümeli.Bunu onlardan esirgemeyin.İş yerinde yorulmuş olabilirsiniz.Ama bebeğinize vakit ayırmayı ihmal etmemelisiniz.Gün içinde bulduğu huzur,gece de huzurlu uyumasını sağlayacaktır.

18 aylık olana kadar bebekler rüya görmezler.Ama bu aylardan sonra kötü rüyalar görebilir,rüyalarında konuşabilirler.Ağlayarak uyanan bebeğinize sarılın,öpün,onu rahatlatın.Sizin yatağınıza gelmek isterse reddetmeyin.Bu konuda çok farklı uzman görüşleri var tabi.Benim fikrim ve uygulamalarım tamamen bebeğim ne istiyorsa o şekilde.Bebeğiniz ihtiyacını size verdiği tepkilerle ifade eder.Onu mutlaka dinlemelisiniz.Bu şımarmasına izin vermek değil tabi ki.Zaten çocuk yetiştirmedeki en önemli ayarlardan biri şımartmadan,sevgiye doymuş,huzurlu,sağlıklı bireyler yetiştirmek.

Bebek uyutma konusu koca bir derya deniz 🙂 Herkesin kendine göre farklı sorunları,uyguladıkları yöntemler var.Bebek müzikleri,bebek uyutma araçları,bebek uyutma oyuncakları.. Hepsini denemiş ama sonuç alamamış da olabilirsiniz.Olsun,canınızı sıkmayın.Zor,yorucu ama bir o kadar da güzel zamanlar bunlar.Önemli olan çabucak geçip giden bu günlerin değerini ve evladınızın kıymetini bilmek olsun 🙂

Sevgiler..

Bebeğim Uyurken, Genel Bilgiler, Yöntemler

Bebek uyutma yöntemleri arasında Tracy Hogg’un yöntemi yatır – kaldır veya kaldır – yatır olarak bilinmektedir. Bu yöntemde dönem dönem önerilen yöntem şöyle sıralanabilir:

3 Aydan ufak bebekler kol ve bacaklarını kontrol edemediğinden sürekli tekmeleme ve kollarını kontrol etmede zorlandıklarından kundaklamak bir yöntem olabilir. Fakat kundaklarken bebeğin omuzlarını çok sıkmadan kundaklamak gerekir. Böylece vücut şekil bozukluğu olasının önüne geçilebilir. Kundaktaki bebek uyandıkça (toksa, altı temizse ve gazı yoksa) sırtına pışpış yapılarak ve sıvazlanarak şşşş sesiyle sakinleştirilerek tekrar yerine yatırılır. Bu işlemi annenin yapması önemlidir. Anne kokusu bebeği rahatlatır.
3-6 ay arası bebeklerde yine aynı yöntem uygulanır. Eğer sonuç alınamazsa bebeğin ağlaması giderek artar ve en üst seviyeye geldikten sonra yavaşça azalır. Bu 4-5 kere tekrarlayabilir. Yine kucağa alıp sakinleştirmek gerekir fakat bu aşırı ağlama esnasında yatağında tutulmalıdır. Sizdeki endişe ve “bir an önce uyusun ben de dinleneyim” fikri oldukça bebekler bunu anlar ve ona göre davranmaya devam ederler. Bu sebeple bebeği uyuturken önce kendi sonra bebeği uyuyan ebeveyn çok duymuşsunuzdur 🙂
6-9 aylık bebeklerde ise artık başını kaldırmaya başlayabilir, yatağında parmaklıklara tutunup kalkmak isteyebilir.

Nazikçe yerine yatırıp sevdiği bir şarkı veya melodik bir ninni söyleyebilirsiniz. Veya tamamen sizin uydurduğunuz o anlık gelişen bir şarkı da olabilir. (Bu bizim eklediğimiz bir öneri Tracy Hogg yöntemlerinde yok.. )
9-15 aylık bebeklere de 6-9 aylık bebeklerde uygulanan yöntem uygulanabilir. Bebeğinizi uykuya geri döndürürken onunla konuşarak, “Birazdan uyuyacaksın bebeğim, sakin ol ve meraklanma, seni yalnız bırakmayacağım. ” gibi sözcükler kullanılabilir.

Tüm bu süreçte 40 dk’dan fazla süren uyku serüveniniz varsa bebeği odadan alın ve başka odada 5 dk sakinleşmesi için götürün. Sakinleşince yine odaya dönüş devam edebilirsiniz..

Yöntemin faydalı olabilmesi için en az 2 hafta aralıksız olarak uygulanması gerekir.

 

Tracy Hogg yöntemi önerdiğimiz bir yöntem değildir. Sitemizdeki diğer yazılarımızı incelemenizi tavsiye ederiz..

Genel Bilgiler

Hamileyken en çok merak edilen ve hakkında tedirgin olunan konu belki de “acaba sütüm gelecek mi?” olabilir.Aslında her yeni doğum yapmış anne,eğer kendi sağlığında bir problem yoksa (Bazı sağlık sorunlarında bebek emzirmek sakıncalı olabiliyor.Detaylar için doktorunuza danışınız) bebeğini rahatlıkla emzirebilir.Anne sütü ve emzirmek o kadar mucizevi birşey ki, aslında bu durumu belki de çok hafife alıyoruz.Anne sütü;gece ve gündüz,bebeğiniz hastayken ya da sağlıklıyken bile bebeğin ihtiyacına göre içeriği değişebilen olağanüstü birşey.

bebek-emzirmeSütünüzün bol miktarda gelmesini istiyorsanız,öncelikle etrafınızdan gelecek tüm olumsuz yorumlara kulaklarınızı tıkamalısınız.”Aa bu çocuk ağlıyor,kesin aç ve senin sütün yetmiyor,hadi mama ver”,”Bak,bu ay yeteri kadar kilo alamamış,mama takviyesine başla”.. gibi gibi.. Böyle birçok yorum duyabilirsiniz.Bebeğinizi en iyi siz tanırsınız bunu sakın unutmayın.Özellikle lohusalık döneminde anneler ekstra duygusal ve stresli olabiliyorlar.Stres emziren annenin en büyük düşmanıdır.Bu yüzden sizi strese sokan her durumu ver kişiyi kendinizden uzak tutun.Bakım konusunda ailenizden biri ya da bir bakıcı size yardım ediyor olabilir tabi ki.Yardım alacağınız kişileri de sizi en mutlu edenler arasından seçmeye özen gösterin.Belki henüz hamileyseniz bu konuyu basite alıyor olabilirsiniz,fakat yakın zamanda doğum yapmış anneler bu durumu daha iyi anlayacaklardır.Hele de bu konuda kötü tecrübeler yaşamışlarsa.

Hamileyken doğuma hazırlık kurslarına katılma imkanınız varsa emzrimeyle ilgili tüm bilgileri edinebilirsiniz.Günümüzde zaten internetten de her bilgiye kolayca ulaşabiliyoruz,bu şekilde de rahatlıkla bilgi alabilirsiniz.Zaten artık hastaneler de emzirme konusunda oldukça hassas.Doğum yapar yapmaz size nasıl emzirmeniz gerektiğiyle ilgili,bebeği hangi pozisyonlarda emzireceğiniz gibi güzel bilgileri veriyorlar.

İlk birkaç ay bebeklerde gaz problemleri oldukça sık görülüyor.O yüzden siz yediklerinize dikkat etmelisiniz ki bebeğiniz gazlanmasın.Gaz yapan yiyecekleri mutlaka araştırın ve bir süre onlardan biraz uzak durun.Ancak her gaz yapan yiyecek sizin bebeğinize gaz yapmayabilir.Bazen deneme yanılma yolunu da tercih edebilirsiniz.Sadece yiyecekler gaz yapmaz ayaklarınızı da sıcak tutmakta fayda var unutmayın 🙂 Sigaradan,sigara içilen ortamlardan ve alkolden mutlaka uzak durun.Gazlı içeçecekler,fast food,abur cubur tüketmeyin.

Ne kadar emirirseniz sütünüz o kadar bollaşır.Gerekirse boş zamanlarınızda sütünüzü sağın.Bu da sütünüzü arttırmak için güzel yöntemlerden biri.Bol bol su için,suyunuzu yanınızdan eksik etmeyin.

Bir bebek için en güzel an annesini emdiği andır.Bu mutluluğu ondan esirgemeyin.Emerken yüzündeki gülümseme paha biçilemez.Sizinle oynar,sizi okşar,gözlerinin içi parlar.Evet o muhteşem göğüsleriniz emzirdiğiniz için artık eskisi  gibi değil.Belki çatladılar,sarktılar.Ama evladınızın sağlığından ve mutluluğundan daha önemli bir şey yok.Spor yaparsınız,imkanınız varsa estetik olursunuz ama o mutlu anları geri alamazsınız.O yüzden emzirin.Emzirmenize tahamül edemeyen insanları da hızla yanınızdan uzaklaştırın.Yok uzaklaştırmaıyorsanız o zaman sakın onları umursamayın.

Genel Bilgiler

Merhaba sevgili anne-babalar. Bebek doğmadan önce ve doğduktan sonra en çok merak edilen ve en çok üzerinde durulan konu bebeğin isminin ne olacağıdır.

Onca isim arasından isim beğenme işi o kadar zordur ki, isim koymak çocuk oyuncağı gibi gelir 🙂

Genelde isim koyarken aile büyükleri de devreye girmeye çalışırlar. Bu durumlarda genelde bebeklere iki isim konur. İsim koyma işlemi genellikle ilk 1 hafta içerisinde göbek bağı düşmeden bir hoca veya aile büyükleri tarafından gerçekleştirilir.Bazı kaynaklar doğar doğmaz veya 7nci gün diyor.

Bilinenin aksine bebeğin adını babası da koyabilir. Şahsi bilgilerimi şöyle özetleyebilirim, yanlışım olabilir, resmi kaynaklardan kesin sonucu alabilirsiniz:

 • Önce boy (gusül) abdesti alınır.
 • Kıbleye doğru dönerek bebek kucağa alınır.
 • Önce bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına kâmet okunur. (Bebeğin sağı-solu karıştırılmamalıdır, ezan ve kamet aşağıda verilmiştir, kamet; ezandan 1 satır daha fazla olduğundan onun açıklamasını yazdım, diğer satırlar ezanla aynı)
 • Sonrasında isteğe bağlı olarak iyi dilekler ve Allah’a minnet duyguları dile getirilebilir.

Ezan:

 • Allahü ekber, Allahü ekber
 • Allahü ekber, Allahü ekber
 • Eşhedü en lâ ilâhe illallah
 • Eşhedü en lâ ilâhe illallah
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
 • Eşhedü enne Muhammeden Resûlullah
 • Hayye ales-salâh
 • Hayye ales-salâh
 • Hayye alel-felâh
 • Hayye alel-felâh
 • Allahü ekber
 • Allahü ekber
 • Lâ ilâhe illallah

Kâmet:

 •  Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber, Allahü Ekber (Allah en büyük ve yücedir)
 • Eşhedü en la ilahe illallah, Eşhedü en la ilahe illallah ( Allah’tan başka ilah bulunmadığına şehadet ederim)
 • Eşhedü enne Muhammeden Resulüllah, Eşhedü enne Muhammeden Resulüllah (Muhammed’in, Allah’ın peygamberi olduğuna şehadet ederim)
 • Hayye alassalah, Hayye alassalah (Haydi namaza geliniz)
 • Hayye alel felah, Hayye alel felah (Haydi kurtuluşa geliniz)
 • Kad kameti’s salah, Kad kameti’s salah (Namaz şüphesiz artık başlamak üzeredir)
 • Allahü Ekber, Allahü Ekber (Allah en büyük ve yücedir)
 • La ilahe illallah (Allah’tan başka ilah yoktur.)

Vatana millete hayırlı, dinine bağlı olsun inşallah diyip esas işimize devam ediyoruz. Alt değişimi, besleme vs vs 🙂

Site içi arama

Faydalı Linkler

teeth veneers turkey - lipomatik